Szafki kuchenne na wymiar - mądra inwestycja

12.04
Szafki kuchenne na wymiar - mądra inwestycja

Stając przed wyborem mebli do kuchni, wiele osób zadaje sobie pytanie – gotowe, czy na wymiar? Sklepowe meble kuszą nas niskimi cenami, jednak rzadko kiedy w pełni odpowiadają naszym potrzebom. Zwykle chcemy, by wyposażenie kuchni służyło nam przez lata, dlatego nie warto na nim zbytnio oszczędzać, zwłaszcza, że różnice cenowe między meblami gotowymi i na wymiar wcale nie muszą być aż tak duże, jak mogłoby się wydawać.


Szafki dopasowane do twojej kuchni

Najbardziej oczywistą zaletą szafek kuchennych na wymiar jest to, że można je dopasować dosłownie do każdej kuchni. Idealnie sprawdzą się w małych pomieszczeniach, gdzie trzeba wykorzystać każdą możliwą przestrzeń, a także w pomieszczeniach o nietypowym kształcie, jak np. kuchnia na poddaszu.
Decydując się na wykonanie szafek kuchennych na zamówienie, mamy pełną kontrolę nad ostatecznym wyglądem naszych mebli. Możemy przebierać wśród materiałów, z jakich mają być wykonane, sposobów ich wykończenia oraz wyposażenia dodatkowego.

 

Jakie fronty w szafkach – MDF, płyta wiórowa czy może drewno?

Najbardziej zwracającym uwagę elementem szafek są ich fronty. Do ich wykonania używa się płyty MDF, płyty wiórowej lub drewnianej, ewentualnie także szkła. Najtańszą opcją jest płyta wiórowa. Jest dostępna w wielu barwach i wzorach. Niestety, ma również najmniejszą trwałość. Jej kruchość nie pozwala na żłobienie drzwiczek ani nadawanie im wyszukanych kształtów. Szczelnie polakierowana może nam jednak służyć długie lata.

 

Lepszym gatunkowo materiałem jest płyta MDF. Ma podobną twardość, co miękkie drewno lite. Można ją pokryć folią PCV, lakierem lub fornirem. Za pomocą specjalnego forniru można nawet uzyskać efekt naturalnego drewna. Płyta MDF jest wytrzymała i odporna na wilgoć. Materiał jest plastyczny, co sprawia, że w drzwiczkach można wykonać dekoracyjne żłobienia i nadać im nietypowy kształt.

 

Najdroższym materiałem jest naturalne drewno. Najtrwalsze gatunki to dąb i buk, jednak ze względu na wysoką cenę są często zastępowane tańszym drewnem, takim jak sosna, olcha, czy brzoza. Popularną praktyką jest bejcowanie tańszego drewna, tak, by przypominało droższy gatunek. Drzwiczki szafek możemy dodatkowo ozdobić szkłem osadzonym w aluminiowej lub drewnianej ramce. Szkło może być przejrzyste, mleczne, barwione, bądź lakierowane.

 

Wyposażenie dodatkowe dla wymagających - wysoki standard mebli pod wymiar

Szafki kuchenne na wymiar można wyposażyć w niestandardowe systemy do przechowywania, które zwiększą ergonomię i funkcjonalność naszej kuchni. Przykładem są kosze cargo, dzięki którym łatwo wyjmiemy potrzebne przedmioty bez konieczności „nurkowania” do szuflady. Szafka cargo świetnie sprawdzi się również w sytuacji, gdy musimy maksymalnie wykorzystać niewielką przestrzeń. Montując wysoką szafkę cargo, zyskujemy mnóstwo przestrzeni na składowanie kuchennych zapasów.

 

Podczas projektowania zabudowy kuchennej często okazuje się, że zostaje niewielka wolna przestrzeń, którą trzeba jakoś wypełnić. Kiedyś zapełniało się ją wąską, otwartą szafką przeznaczoną na przedmioty dekoracyjne. Nie było to rozwiązanie zbyt wygodne ze względu na gromadzący się kurz i niemożność wykorzystania półek do bardziej praktycznych celów. Rozwiązaniem okazała się szafka cargo, którą możemy zamontować w sąsiedztwie zlewu lub kuchenki. Będzie doskonałym miejscem na przechowywanie środków czystości lub olejów i innych produktów, z których najczęściej korzystamy podczas gotowania. W takim temacie najlepiej jest skonsultować się z ekipą od usług stolarskich.

Zamawiając szafki kuchenne na wymiar, oszczędzamy sobie męczącej bieganiny po sklepach i zabezpieczamy się przed nieumiejętnym doborem gotowych mebli. Plusem zakupu szafek czy innych mebli na wymiar na zamówienie jest także to, że nie musimy martwić się o ich montaż, gdyż jest on zapewniony przez wykonawcę.

Wstecz