Tanie meble kuchenne - gorsza jakość?

12.04
Tanie meble kuchenne - gorsza jakość?

Utarło się przekonanie, że dobre meble kuchenne muszą dużo kosztować. Nie jest to tak do końca prawdą. Spróbujmy zatem obalić mit, jakoby tanie meble kuchenne były wyrobem gorszej jakości.

 

Na początku odpowiedzmy sobie na pytanie, od czego zależy cena mebli. Wiele osób odpowie, ze od jakości użytych materiałów. Z pewnością, ale to, ile zapłacimy za wyposażenie kuchni w meble, jest uzależnione od wielu innych czynników takich jak zróżnicowanie kolorów i kształtów mebli, rodzaj mechanizmu otwierania szuflad oraz stopień skomplikowania projektu.

Kosztowny wygląd szafek kuchennych

Okazuje się, że czymś, za co często decydujemy się dopłacić ekstra, jest wyrafinowany wygląd mebli. To oczywiste, że każdy chce mieć szafki dopasowane do stylu mieszkania i osobistego gustu. Jednak zbyt wybujałe oczekiwania co do kolorów i kształtów szafek mogą niepotrzebnie wpędzić nas w koszty.

 

Fundamentem szafek kuchennych są ich korpusy. Większość firm stosuje do ich wykonania płytę wiórową laminowaną o grubości 18 mm. Dostępne są też tańsze płyty o grubości 16 mm, jednak na korpusie szafek nie warto oszczędzać, gdyż jest to szkielet naszej kuchni i musi być wytrzymały. Za korpusy w kolorze białym zapłacimy mniej niż za ich odpowiedniki w innych barwach.

 

Fronty szafek to część, na której nasz wzrok skupia się najczęściej. Istnieje kilka sposobów nadania im koloru. Na fronty wykonane z płyty MDF-PCV nakleja się folię, pociąga lakierem w wybranym kolorze lub okleja fornirem. Cena tej usługi zależy od rodzaju folii, forniru lub lakieru, przy czym lakierowanie jest droższe niż foliowanie i fornirowanie. Za folie połyskowe i matowe zapłacimy więcej niż za folie standardowe, lakier połyskujący bardziej obciąży naszą kieszeń niż lakier półmatowy, a fornir modyfikowany to większy wydatek niż fornir naturalny. Pamiętajmy, że za lakierowanie forniru trzeba dopłacić średnio od 90 do 180 zł. Dodatkowym kosztem jest uzupełnienie szafek o szklaną witrynę.

Na czym jeszcze możemy zaoszczędzić przy wyborze mebli?

Jeśli chodzi o blaty, to nie ma istotnej potrzeby wydawać majątku na drewno naturalne. Popularnym rozwiązaniem są blaty laminowane wykonane w technologii postformingu. Mają przystępną cenę i doskonale spisują się w trudnych kuchennych warunkach. Są odporne na działanie pary wodnej, promieni słonecznych i codzienne użytkowanie. Dorównują jakością i wytrzymałością meblom drewnianym, przy czym są łatwe do wymiany.

 

Niewiele osób interesuje również w to, co kryje się poniżej widocznej powierzchni mebli – i jaki wpływ ma na cenę. Warto jednak uświadomić sobie, że mechanizmy montowane w meblach mają istotny wpływ na ich cenę. Jeśli szukamy tanich mebli kuchennych, powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaj prowadnic, w jaki wyposażone są szafki. Prowadnica umożliwia sprawne otwieranie i zamykanie szuflady. Najtańszym rozwiązaniem jest prowadnica rolkowa. Jej koszt to maksymalnie kilkanaście złotych. Prowadnice rolkowe są dostępne w różnych kolorach, są łatwe w montażu i wytrzymują obciążenie do 25 kg.

 

W przypadku mebli robionych na zamówienie ich cena jest uzależniona także od poziomu trudności wykonanego projektu. Małe powierzchnie są trudniejsze do zagospodarowania niż przestronne wnętrza, dlatego też projekt małej kuchni będzie nieco droższy. Wybierając wykonawcę projektu, sprawdźmy, czy firma zapewnia bezpłatny pomiar kuchni, aby nie narażać się na dodatkowe koszty.

Tanie meble kuchenne mogą być równie trwałe i solidne, co ich drogie odpowiedniki. Jakość użytego materiału to tylko jeden z wielu czynników składających się na końcową cenę zamówienia. Pamiętajmy, że ceny szafek są ustalane indywidualnie przez producentów, którzy mogą naliczać różne dodatkowe opłaty, np. za dojazd do klienta lub pomiar pomieszczenia. W takich warunkach warto dokładnie zapoznać się ze szczegółami oferty.

Wstecz