Jak modnie dobrać szafę – wiosenne inspiracje

05.07
Jak modnie dobrać szafę – wiosenne inspiracje

Wiosna to doskonały czas na zmiany w otoczeniu i odświeżenie wystroju wnętrza. W tym sezonie królują pastele. Modnym kolorem jest kojarząca się z wiosną zieleń i odcienie żółci. A jeśli chodzi o wzory, możemy zaobserwować swoisty powrót do epoki PRL, do łask wracają bowiem geometryczne wzory. Jak połączyć modne i wygodne, i wybrać najlepszą szafę przesuwną?

Przedpokój –  odpowiednie pierwsze wrażenie

Współczesny, szybki tryb życia sprawia, że mamy coraz mniej czasu na zajmowanie się domem. Mieszkania urządza się dziś tak, aby mieć jak najmniej do sprzątania. Nic więc dziwnego, że tradycyjne meble są coraz chętniej zastępowane szafami przesuwnymi. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy chronić nasze rzeczy przed kurzem i nie musimy zawsze mieć idealnego porządku na półkach. W razie wizyty niespodziewanych gości wystarczy zasunąć drzwi, aby ukryć bałagan. Szafę z drzwiami przesuwnymi możemy zamontować w zasadzie w każdym pomieszczeniu, jednak najbardziej powszechny jest ich montaż w przedpokojach i sypialniach.

Szafy przesuwne do przedpokoju powinny pełnić funkcję nie tylko użytkową, ale też reprezentacyjną. Przedpokój jest miejscem, w którym witamy gości – jego wystrój decyduje o pierwszym wrażeniu, jakie wywrzemy. Przedpokoje w polskich mieszkaniach, zwłaszcza tych z tzw. starego budownictwa, są zazwyczaj wąskie i ciasne.

 

Sposobem na optyczne powiększenie przestrzeni są szafy przesuwne z lustrem. Przedpokój będzie wydawał się bardziej przestronny i lepiej oświetlony. Popularnym rozwiązaniem w przypadku szaf trzydrzwiowych jest zastosowanie płyty meblowej po bokach i umieszczenie lustra na skrzydle środkowym.

W obrębie jednych drzwi także możemy zastosować różne wykończenia. Fronty szaf możemy też mieszać. Pomysłowym sposobem na dodanie przedpokojowi dynamizmu będzie zastosowanie różnokolorowych, skośnych pasów. Połączenie kolorów takich jak błękit, miętowa zieleń i złoto dodatkowo stworzy iluzję głębi, dzięki czemu przedpokój będzie wydawał się większy.

Szafa przesuwna w sypialni – kojąco i przytulnie

Szafy przesuwne do sypialni powinny pomieścić garderobę, a także koce, poduszki i pierzyny. Wygląd szafy do sypialni nie powinien być zbyt jaskrawy i krzykliwy. Jest to miejsce, które kojarzy nam się z wyciszeniem i przygotowaniem do snu, i w takim też tonie kolorystycznym powinna być utrzymana sypialniana szafa. Kolorem pasującym do sypialni w stylu romantycznym, shabby chic, czy vintage będzie kolor lawendowy, który doskonale współgra z białymi meblami.

 

W celu uniknięcia monotonii lawendowe fronty możemy przełamać kolorem écru. Dodatkowo mamy możliwość dekoracji szafy specjalnymi naklejkami z wiosennymi motywami.

Do większej sypialni możemy wybrać szafę z fototapetą. Ten rodzaj zdobienia dobrze komponuje się z wnętrzami nowoczesnymi i dużymi. Przy małym pomieszczeniu taka grafika będzie zbyt przytłaczająca. Podążając za aktualnymi trendami możemy ozdobić nasz mebel fototapetą o geometrycznych kształtach. Wiosennego powiewu świeżości doda fototapeta z motywem kwiatowym, pamiętajmy jednak, by kolory nie były zbyt ostre, gdyż będą nas niepotrzebnie rozpraszać.

Szafy przesuwne do sypialni świetnie sprawdzą się jako wypełnienie nierównych wnęk. Zabudowując nimi nieregularną powierzchnię pokoju uzyskamy wrażenie ładu i symetryczności.

Wybierając szafę należy mieć na uwadze pomieszczenie, w jakim ma się znaleźć. Inne zdobienia pasują do pokoi małych, inne do dużych wnętrz. Za pomocą odpowiednio dobranej szafy z pewnością uda nam się efektywnie zagospodarować pokój, niezależnie od jego metrażu i przeznaczenia.

Wstecz