Jakie powinny być dobre szafy apteczne?

07.07
Jakie powinny być dobre szafy apteczne?

Apteka jest miejscem, w którym asortyment powinien być odpowiednio składowany, przechowywany i eksponowany. Obok regałów samoobsługowych i kontuarów ekspedycyjnych,  ważną rolę pełnią szafy apteczne. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie przestronności, odpowiedniej segregacji i bezpieczeństwa magazynowanych leków. Warto zwrócić uwagę na cechy, które powinny charakteryzować właściwie zaprojektowane szafy w aptekach.

Duża pojemność szafy - mebel na wymiar to gwarantuje

Profesjonalny system przechowywania leków zapewnia oszczędność miejsca w aptece, a także możliwość wydzielenia odrębnych przestrzeni dla wszystkich rodzajów środków farmaceutycznych. Zgodnie z przepisami, osobno należy przechowywać:

  • leki do stosowania wewnętrznego,
  • leki do stosowania zewnętrznego,
  • suplementy diety,
  • kosmetyki,
  • wyroby medyczne,
  • środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego.

Podział dotyczyć powinien pomieszczeń magazynowych oraz tych, które są dostępne dla klientów.

Wewnętrzne wysuwane szuflady

Przejrzysta segregacja leków jest czynnikiem usprawniającym pracę aptekarzy. Szuflady z prowadnicami są doskonałym sposobem na to, by skutecznie podzielić przestrzeń szafy aptecznej na mniejsze segmenty. Takie rozwiązanie zapewnia wygodę – umożliwia otwieranie szuflad bez większego wysiłku lub ich całkowite wysunięcie.

 

W przypadku mniejszych leków, w opakowaniach niewielkich rozmiarów, pomocne jest także dodatkowe przedzielenie wysuwanych szuflad na mniejsze części za pomocą listew segregacyjnych. Wyraźne rozgraniczenie towaru w szafach oraz odpowiednie ich oznakowanie ułatwia odnalezienie potrzebnych środków farmaceutycznych w krótkim czasie.

Drzwi zamykane na klucz

Zamykane drzwi uniemożliwiają dostęp do zawartości szafy aptecznej osobom nieupoważnionym. To szczególnie ważne w przypadku leków odurzających i substancji psychotropowych, które stosowane w nieodpowiedni sposób zagrażają zdrowiu i życiu. Te i inne środki często bywają przedmiotem kradzieży, dlatego warto zabezpieczyć się przed nią montażem solidnego zamka w drzwiach szafy.

Szafy apteczne dopasowane do pomieszczenia

Szafy na wymiar, dostosowane do wielkości magazynów, umożliwiają maksymalne wykorzystanie pojemności mebli i całościową organizację wolnej przestrzeni pomieszczenia. Duża liczba kartonów i mniejszych opakowań środków farmaceutycznych wymaga obszernego miejsca na składowanie. Warto jednak pamiętać, że nawet niewielki lokal przy właściwej organizacji jest w stanie pomieścić pokaźne wyposażenie.

Trwałość materiału stolarskiego

Tworzywo, z którego zrobione są szafy apteczne, powinno być niezwykle trwałe i wytrzymałe. Aby nie martwić się naprawami, czy koniecznością wymiany szaf po kilku latach użytkowania, warto zdecydować się na solidny materiał. Dobrze sprawdzają się meble drewniane (szczególnie dębowe, sosnowe, modrzewiowe), które są odporne na urazy mechaniczne i łatwe do czyszczenia.

Zapewnienie odpowiedniej temperatury składowania leków

Szafy chłodnicze z urządzeniem do pomiaru temperatury przeznaczone do przechowywania leków są niezwykle istotne. Środki farmaceutyczne wymagają niskich temperatur, ograniczonej wilgotności oraz odizolowania od źródeł energii cieplnej i promieniowania słonecznego. Stabilna temperatura powinna być zachowywana bez względu na porę roku. Latem potrzebne są więc klimatyzatory, zimą – lodówki i szafy chłodnicze. Dzięki nim środki farmaceutyczne zachowują swoje właściwości i odpowiednią konsystencję.

Odporność mebli na działanie silnych substancji chemicznych

Tworzywo szaf aptecznych powinno być łatwo zmywalne i odporne na chemikalia. Zdarzają się przypadki, kiedy zawartość pojemników z lekami wchodzi w kontakt ze strukturą mebli. Ważne, by materiał z którego wykonana jest szafa, można było skutecznie i łatwo wyczyścić.

Piękne szafy apteczne – element dekoracyjny aptek

Utarło się przekonanie, że meble apteczne muszą być funkcjonalne, przy czym ich wygląd nie jest istotny. To oczywiście nieprawda. Użyteczność może i powinna iść w parze z estetyką. W szafach, oprócz walorów praktycznych, liczą się także jakość i styl tworzywa oraz staranność wykonania. W aptekach nie musi panować nuda i jednorodność, dlatego dobrym pomysłem na oryginalne wnętrze jest wybór modnych mebli do zabudowy.

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na prawidłowe działanie apteki jest zapewnienie lekom właściwych warunków przechowywania. Wybór zabudowy powinien być przemyślany i zaplanowany, by zakupione szafy i regały posłużyły nam przez długie lata. Pamiętajmy, że funkcjonalność mebli oraz ich estetyka usprawnia pracę farmaceutów oraz zachęca klientów do korzystania z usług danej apteki.

Wstecz