Kolorystyka mebli kuchennych – praktyczne porady

07.07
Kolorystyka mebli kuchennych – praktyczne porady

Kuchnia to serce każdego domu. Najlepszym sposobem na dobry nastrój podczas gotowania i rozkoszowania się potrawami jest wypełnienie jej kolorami. Najważniejsze wyposażenie tego pomieszczenia stanowią meble kuchenne. Powinny one nie tylko spełniać funkcję użytkową, ale także estetyczną, gdyż są głównym elementem dekoracyjnym kuchni. Kolorystyka mebli jest niezwykle istotna. Wybór barw uzależniony jest przede wszystkim od powierzchni, jaką mamy do zagospodarowania, oraz osobistych upodobań.

Małe kuchnie lubią jasne kolory i przemyślane ulokowanie mebli

Kuchnie o małych powierzchniach mają szczególne wymagania aranżacyjne. Meble zajmują zwykle tak dużą część ścian, że niemal je zasłaniają. Aby uniknąć efektu ciasnego pomieszczenia, warto wybrać jasne meble o prostej formie. Biel, beże i kremy doskonale rozświetlą kuchnię. Świetnie sprawdzają się także dodatkowe elementy stalowe, które nadają połysku  (np. listwy, uchwyty, ramy).


Bezpośrednio przy oknie nie powinniśmy umieszczać masywnych regałów, ponieważ zmniejszy to znacznie dostęp do światła. W tym miejscu lepiej zaprezentuje się stół lub otwarte półki. Małe przestrzenie możemy dodatkowo rozjaśnić oświetleniem wmontowanym w górne części aneksu kuchennego.


Pamiętajmy, że przy niewielkich możliwościach przestrzennych najlepszym rozwiązaniem są meble na wymiar. Pozwalają na wygodne ulokowanie sprzętów kuchennych w szafkach i szufladach oraz całościowe zagospodarowanie wolnego miejsca.

Dopasowanie koloru mebli kuchennych do frontów

Kolorowe meble w kuchni są wyrazistym elementem aranżacyjnym. Jeśli zdecydujemy się na żywe kolory (np. czerwień, turkus, zieleń) – zabudowa powinna być prosta. Dobrym rozwiązaniem są wówczas fronty drewniane, lakierowane lub przeszklone matowymi taflami. Barwne meble doskonale komponują się także ze stalą i chromem. Dodatkowe elementy dekoracyjne są zbędne, gdyż mogą przytłaczać i nadawać całej zabudowie masywności.


Jeśli natomiast kolory mebli kuchennych są stonowane, możemy pokusić się o barwne dekoracje (np. wzorzyste fronty). Pamiętajmy, że wykończenia powierzchni użytkowych, takich jak blaty, są szczególnie podatne na zabrudzenia podczas przyrządzania potraw. Względy praktyczne przemawiają więc tutaj za doborem koloru ciemniejszego, na którym plamy nie będą szczególnie widoczne.

Kontrasty – modne zestawienie kolorów w kuchni

Kolory ścian mogą współgrać lub kontrastować z meblami kuchennymi. Ostatnio dużą popularnością cieszy się to drugie rozwiązanie. Świetnym pomysłem jest więc połączenie mebli kuchennych o intensywnym kolorze z bielą lub beżami ścian. Jeśli natomiast zabudowa jest jasna (np. biała), doskonale sprawdzi się powierzchnia ścienna w ciemniejszych tonach (np. granatowym, bordowym, brązowym). Granica między meblami, ścianą i podłogą powinna być przy tym możliwie widoczna.


Kuchnie doskonale uzupełniają jaskrawe kolory wyposażenia i dodatków, które pobudzają apetyt. Biel i czerń są na tyle uniwersalne, że świetnie prezentują się z każdym kolorem. Czerwień nadaje dynamiki wnętrzu, przełamuje stonowane i delikatne barwy.


Kontrastowe zestawienie kolorów powinno dotyczyć szczególnie przedmiotów eksponowanych na otwartych półkach lub za przeszklonymi frontami szaf kuchennych. Dzięki temu nie będziemy mieli wrażenia, że meble i ich wyposażanie zlewają się ze sobą.

Pełnię satysfakcji z aranżacji naszego kulinarnego centrum dowodzenia uzyskamy tylko wtedy, kiedy użyteczność będzie szła w parze z pięknym wyglądem. Meble do kuchni powinny być przestrzenne i łatwe do utrzymania w czystości, ale nade wszystko komponować się kolorystycznie z wnętrzem i jego wyposażaniem.

Wstecz