Meble kuchenne w dobrym stylu – od Skandynawii po Prowansję

07.07
Meble kuchenne w dobrym stylu – od Skandynawii po Prowansję

Kuchnia jest centrum i ozdobą każdego domu. Chcemy, aby jej wnętrze było modne, ładne i praktyczne. W poszukiwaniach propozycji aranżacyjnych odnajdziemy wiele stylizacji, które ułatwią nam efektowne zestawienie materiałów i struktur. Głównym wyznacznikiem stylowych kuchni są odpowiednio dobrane meble. W jednym z poprzednich wpisów podpowiadaliśmy, jak dobrać kolory mebli kuchennych, aby tworzyły piękną i oryginalną kompozycję. Dziś opowiemy o typach kuchni, w których decydującą rolę odgrywają meble.

Meble do kuchni nowoczesnych i skandynawskich

Kuchnie w nowoczesnym stylu charakteryzują się niskimi meblami o prostej formie. Zwykle są drewniane lub fornirowane, w jasnych kolorach ze stalowymi elementami. Tłem dla mebli nie są ściany pokryte farbą czy kafelkami, ale cegły lub szklane tafle. Ruchome szafki zamocowane na kółkach stanowią wygodny i użyteczny element zabudowy. Półki, kredensy i witryny są wewnętrznie podświetlane, co ociepla chłodne w swej prostocie wnętrze.


Brak tu tradycyjnych dodatków, dominuje minimalizm. Kąty proste i geometryczne kształty frontowych drzwiczek i szuflad wprowadzają poczucie ładu i porządku. Prostotę wnętrza przełamuje czasem kolorystyka niektórych sprzętów (np. lodówki). Całość daje poczucie ekstrawagancji.

Styl skandynawski w kuchni przejawia się głównie w postaci prostych, eleganckich i praktycznych mebli. Brak im ozdobnych frontów, czy listew. Najczęściej wykorzystywanymi przy tworzeniu szaf i półek kuchennych gatunkami drewna są sosna, klon i jesion. Uchwyty mają prostą formę i szarą, metaliczną barwę. Dominują jasne kolory mebli i ścian (biel, beże, kremy).


Chłodną kolorystykę skandynawską ociepla się zwykle dodatkami ze szkła, ceramiki, czy kamienia. Zawsze jednak powinny być stosowane z umiarem, bez zbędnych urozmaiceń. Wyznacznikiem kuchni skandynawskiej jest bowiem prostota i wygoda.

Ciepłe, jasne meble do kuchni - style tradycyjne

W kuchni rustykalnej jest swojsko i przytulnie. Kolorystyka i gramatura mebli przypomina wiejskie wnętrza. Dekoracje stanowią dodatki w postaci warkoczy czosnku, wazonów z kwiatami i porcelanowych filiżanek, a koronkowe serwety i firany ocieplają pomieszczenie. Dominują drewniane meble z okuciami, listwami i gzymsami, zwykle malowane, ługowane lub przecierane.

Punktem centralnym rustykalnej kuchni jest duży drewniany stół i krzesła, przy którym bez problemu zasiądzie wielopokoleniowa rodzina. Witrażowe szyby zdobią drzwi szaf. Zdarza się, że meble są wmurowane. Blaty kuchenne najczęściej wykonuje się z drewna lub kafelków.

Z kolei styl angielski cechuje prostota, ale nie minimalizm. Białe, waniliowe lub seledynowe meble kuchenne z delikatnymi frezowanymi frontami to wyznaczniki tak wystylizowanej kuchni. Najlepiej sprawdzają się one w przypadku dużych pomieszczeń. Blaty kuchenne wykonywane są z naturalnych materiałów. Najczęściej wykorzystuje się twarde gatunki drewna oraz ciemne kamienie. Wykończenie mebli stanowią masywne listwy. W centralnym miejscu znajdują się wyspy kuchenne lub ciężkie przeszklone kredensy. Prócz drewna często używanymi materiałami dekoracyjnymi są wiklina i mosiądz.

 

Prowansalska kuchnia przypomina angielską ze względu na jasne barwy. Meble kuchenne, wykonane z drewna, wywołują wrażenie lekkości. Czasami są dodatkowo fornirowane, przecierane lub bejcowane. Dominują blaty kamienne, wykończone płytami z drewnianą krawędzią. Cegły i tynk strukturalny tworzą rytmiczne tło dla jasnych brył mebli. Szafki przedzielone są płytkami ceramicznymi. Jeśli chodzi o wzornictwo, w prowansalskiej kuchni jest wszechobecny motyw lawendy i oliwek. Pojawia się on na doniczkach, obrusach, obrazach i innych elementach dekoracyjnych. Zioła i kwiaty zdobią okna i półki.


Meble kuchenne są nie tylko wyposażeniem i dekoracją, ale także głównym wyznacznikiem stylu kuchni. Tym, dla których priorytetem jest modny wystrój oraz innowacyjny design, najbliższe są rozwiązania minimalistyczne (styl nowoczesny i skandynawski). Miłośnicy domowych klimatów i klasyki często decydują się wybór mebli do kuchni w stylu rustykalnym, angielskim lub prowansalskim.

 

Bez względu na to jakie aranżacje podobają się nam najbardziej, warto konsekwentnie trzymać się ich założeń, aby wnętrze było spójne, a jego elementy dopełniały się, tworząc harmonijną całość.

Wstecz