Meble kuchenne - czy warto robić je samemu?

23.11
Meble kuchenne - czy warto robić je samemu?

Na pytanie o stworzenie własnych mebli kuchennych, część z nas zareaguje zapewne entuzjastycznie. W końcu nic nie cieszy bardziej majsterkowicza niż podejmowanie nowych wyzwań. A co, jeśli ktoś dopiero chciałby zostać majsterkowiczem, a na pierwszy ogień wybrał opracowanie i realizację projektu kuchennego umeblowania?

Wziąć kuchnię za rogi

Wykonanie zabudowy kuchennej we własnym zakresie to poważne wyzwanie. Przed przystąpieniem do pracy należy dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw oraz przemyśleć działanie pod kątem organizacyjnym. Poniżej wskazujemy kilka najistotniejszych obszarów, na których każdy majsterkowicz powinien się w pierwszej kolejności skupić.

Osprzęt

Wykonanie mebli kuchennych na wymiar nie obejdzie się bez udziału elektronarzędzi. Wkrętarka, wiertarka i wyrzynarka ręczna to najbardziej podstawowy sprzęt, natomiast w komplecie względnie profesjonalnym powinna znaleźć się także wiertarka stołowa, krajzega o dużym obszarze roboczym oraz strug elektryczny. Do tego  standard w postaci młotka gumowego, młotka metalowego, noża do tapet, miarki zwijanej, poziomnicy, kątownika.

Miejsce pracy

Rzecz, zdawałoby się, banalna, ale konstruowanie pierwszych mebli kuchennych w ciasnym przedpokoju może się różnie skończyć. Czy to garaż, czy podwórko teścia, wszystkie będą lepsze do podstawowej obróbki zakupionych materiałów niż przestrzeń domowa. Małżonka majsterkowicza z pewnością doceni zaś brak centymetrowej warstwy pyłu na podłogach w całym mieszkaniu.

Umiejętności

Prócz elementarnych zdolności manualnych, twórcy mebli kuchennych pod wymiar przyda się także odrobina wiedzy na temat rysunku technicznego. Bez niej ciężko będzie rozplanować całą zabudowę w przestrzeni, dobrać wymiary poszczególnych szafek, określić przerwę pomiędzy zabudową górną i dolną. Ułatwienie stanowią tutaj darmowe kreatory 3D, które bez trudu można znaleźć w sieci.

Czas

Przed wyjazdem do sklepu po niezbędne narzędzia lub materiały, na pewno trzeba też uczciwie oszacować okres konstruowania dedykowanych mebli kuchennych. W razie braku doświadczenia z obróbką materiałów drewnopodobnych (lub drewna), może się on znacząco wydłużyć, co będzie jednoznaczne z długofalowym narażeniem życia prywatnego na szwank. Każdy przyszły majsterkowicz powinien być na to przygotowany.

Materiały

I tutaj sprawy nieco się komplikują. W zalewie płyt MDF o najróżniejszych wzorach, zawiasów za 13 i 89 zł, blatów laminowanych i kamiennych trzeba znaleźć złoty środek, który nie wydrenuje rodzinnego budżetu. Decydując się na montaż mebli kuchennych we własnym zakresie, mamy jednak możliwość pokusić się o zakup nieco lepszych gatunkowo materiałów, ponieważ nie będziemy musieli pokrywać kosztów robocizny.

 

Wykwalifikowani specjaliści od mebli do kuchni na zamówienie zwykli bazować wyłącznie na wyrobach znanych producentów.

 

Dzięki temu ich klienci nie mają powodów, by uskarżać się na:

  • folię odchodzącą od powierzchni płyt drewnopodobnych pod wpływem temperatury,
  • zbyt miękką powłokę na płytach lakierowanych,
  • łamiące się zawiasy,
  • głośne systemy prowadnic.

Godni polecenia dostawcy płyt drewnopodobnych to m.in. Egger, Pfleiderer i Kronopol. Jeśli chodzi z kolei o akcesoria meblowe (zawiasy, podnośniki, uchwyty etc.), prym wiodą tutaj Peka, Gamet, Blum i Sige. Oczywiście nie oznacza to, że wyroby mniej popularnych producentów nie są dobre – po prostu w ich przypadku istnieje większe ryzyko nabycia produktu poniżej oczekiwań.


W dzisiejszych czasach można zakupić wszystkie niezbędne elementy zabudowy kuchennej online. Dokładne zapoznanie się z ofertami poszczególnych sklepów (lub hurtowni) internetowych pozwoli nie tylko uzyskać najlepszą cenę, ale uniknąć także kłopotliwego transportu wyrobów wielkogabarytowych.

Meble do kuchni: kalkulacja kosztów

Ostatnim, a zarazem najważniejszym elementem jest kalkulacja łącznych kosztów inwestycji. Dysponując już cenami wszystkich niezbędnych produktów oraz wymiarami pomieszczenia, gdzie znajdą się meble na wymiar, obliczamy więc cenę 1 m2 zabudowy (z uwzględnienia kosztu zakupu niezbędnych narzędzi).

 

Ceny rynkowe najtańszych wersji zabudowy kuchennej zaczynają się od ok. 800 zł/m2, a w przypadku modeli z drewnianymi frontami i marmurowymi blatami, potrafią sięgnąć nawet 5000 zł/m2. Do tego należy również doliczyć koszt montażu, wynoszący zazwyczaj 10% ceny łącznej zestawu, z ewentualnym marginesem błędu na dopłaty za instalację sprzętu AGD.

Jeśli porównanie cenowe wypada na tyle korzystnie, by nie odwieść majsterkowicza od pierwotnych planów, nie pozostaje mu już nic innego, jak przystąpić do działania. Ze swojej strony życzymy mu oczywiście sukcesów w pracy nad wymarzonymi meblami kuchennymi. Jednocześnie zapraszamy też do ponownych odwiedzin na naszym blogu – w kolejnym artykule omówimy temat pielęgnacji mebli w kuchni.

Wstecz