Niezawodne metody pielęgnacji mebli kuchennych

27.11
Niezawodne metody pielęgnacji mebli kuchennych

Każdy z nas chciałby, aby jego kuchnia, pomimo upływu lat, zachowała elegancki wygląd. Nie sposób tego dokonać bez odpowiedniej pielęgnacji mebli kuchennych. Poniżej prezentujemy najskuteczniejsze metody czyszczenia zarówno drewnianego, jak i drewnopodobnego umeblowania różnych kategorii. Zapraszamy do lektury!

Meble kuchenne drewniane

Drewno, jako materiał szlachetny, prezentuje się z pewnością najbardziej dostojnie w kuchennych wnętrzach, ale też wymaga największej troski. Aby zagwarantować długowieczność umeblowaniu kuchennemu wykonanemu z naturalnego drewna i zabezpieczonemu farbą bezbarwną, należy poddawać je regularnej pielęgnacji.


Tymi samymi zasadami powinni kierować się również posiadacze umeblowania drewnopodobnego fornirowanego:

 

1. Przy codziennym, bardziej powierzchownym czyszczeniu doskonale sprawdzi się roztwór octowy (woda i ocet w proporcji pół na pół) lub rozcieńczony płyn do naczyń (łyżeczka płynu na szklankę wody). Najlepiej stosować go po każdym gotowaniu, aby na szafkach nie gromadziły się plamy tłuszczu lub drobiny jedzenia. Zarówno do czyszczenia na mokro, jak i osuszania, należy stosować miękkie szmatki, które nie uszkodzą powierzchni mebli.

 

2. Przy bardziej dokładnym sprzątaniu okresowym (przeprowadzanym co kilka tygodni) również przyda nam się roztwór octowy bądź rozcieńczony płyn do mycia naczyń. Preparaty te zastosujemy do wyczyszczenia wnętrza drewnianych szafek kuchennych, natomiast elementy zewnętrzne musimy poddać nieco bardziej wymyślnemu zabiegowi. W tym celu konieczne będzie nabycie preparatu do mycia drewna, który cechuje się większą skutecznością niż te domowej roboty.
Po naniesieniu na powierzchnię mebli, wcieramy go delikatnie przy pomocy miękkiej ścierki, a następnie usuwamy wszelkie pozostałości, używając czystej szmatki.

 

3. Nabłyszczanie mebli w kuchni należy przeprowadzać tuż po okresowych, gruntownych porządkach, aby ich powierzchnia była wolna od jakichkolwiek zabrudzeń. Do nabłyszczania mebli kuchennych z naturalnego drewna doskonale nada się wosk lub pasta polerska. Nabłyszczanie wykonujemy przy użyciu suchej szmatki z mikrofibry lub miękkiego ręcznika, działając na niewielkich powierzchniach. Nadmiar preparatu pielęgnacyjnego usuwamy przygotowaną na zapas czystą szmatką.

Meble do kuchni drewnopodobne

1. Oklejane lub laminowane meble kuchenne nie wymagają tak pieczołowitej pielęgnacji, jak te drewniane. Aby zachować je w dobrej kondycji, można wprawdzie zastosować identyczne środki, jednak nie jest to niezbędne. Dla bieżącego utrzymania czystości w zupełności wystarczy tutaj rozcieńczony w gorącej wodzie płyn do mycia naczyń (j/w), natomiast zastygły tłuszcz lub trudniejsze do usunięcia plamy można traktować roztworem sody oczyszczonej (trzy łyżeczki sody na jedną wody). Przypominający pastę roztwór nakładamy na suchą szmatkę, a następnie rozprowadzamy z wyczuciem na zabrudzonej powierzchni. Jeśli nagromadzony brud nie daje się usunąć, pozostawiamy warstwę pasty na szafce kuchennej na ok. 15 minut.

 

2. Czy to drewniane, czy drewnopodobne meble lakierowane, zasada postępowania będzie dokładnie taka sama: codzienne sprzątanie może się odbywać przy udziale miękkiej, nasączonej wodą szmatki z domieszką płynu do naczyń, natomiast gruntowne czyszczenie okresowe warto zakończyć woskowaniem. W ten sposób stosunkowo miękka powierzchnia lakieru nie tylko nabierze wyglądu, ale również zyska na wytrzymałości i odporności na zabrudzenia.

Utrzymywanie umeblowania kuchennego w nienagannej czystości z pewnością się opłaca, bo oddala konieczność renowacji lub wymiany zaniedbanych frontów czy blatów. Któż bowiem chciałby narażać się na koszty z powodu kilku starych plam, które nie zostały usunięte na czas?

 

Mając na uwadze dobro własnych mebli kuchennych, należy również pamiętać o nienarażaniu ich na ustawiczne działanie promieni UV oraz stosowaniu jedynie łagodnych środków czyszczących. Wybielacze i preparaty żrące mogą bowiem w znaczącym stopniu nadwątlić ich stan.


Już teraz zachęcamy do zapoznania się z naszym kolejnym wpisem, który będzie traktował o wadach i zaletach mebli na wymiar.

Wstecz