Zalety i wady mebli na wymiar

01.12
Zalety i wady mebli na wymiar

Meble na zamówienie to zdecydowany ukłon w stronę indywidualnych potrzeb klienta. Są one zazwyczaj bardziej estetyczne od swoich sklepowych odpowiedników, a zarazem bardziej praktyczne, przez wzgląd na dopasowanie do kubatury konkretnego pomieszczenia. Same zalety? Jak zwykle, to wszystko zależy.

Zalety umeblowania dedykowanego

Co do użyteczności kuchni pod zabudowę oraz szaf przesuwnych nikogo już raczej nie trzeba przekonywać. Podobne rozwiązania można znaleźć w doskonałej części polskich gospodarstw. Coraz większym powodzeniem cieszą się też typowe garderoby, które przestały być traktowane w kategoriach luksusu niedostępnego dla przeciętnego Kowalskiego.


Również w biurach, punktach usługowych czy aptekach meble spersonalizowane stają się powoli niezbędnikiem ze względu na:

  • funkcjonalność,
  • praktyczność,
  • estetykę zależną od upodobań,
  • swobodę konfiguracji,
  • atrakcyjną cenę.

Oczywiście ta ostatnia nie może być nazbyt promocyjna, bo produkty z najniższych półek nie mogą się poszczycić szczególną trwałością. O ile meble pod wymiar przeznaczone do użytku prywatnego nie będą narażone na wysiloną eksploatację, tak przykładowo umeblowanie biurowe może znacząco ucierpieć już po krótkim określenie użytkowania, jeśli nie będzie cechowało się podwyższoną wytrzymałością.

Wady mebli wykonywanych na wymiar

Można nieco przewrotnie powiedzieć, że jedną z wad umeblowania na zamówienie jest bogactwo ofert na rynku. Nie wszyscy producenci zapewniają bowiem swoim klientom odpowiednią relację ceny do jakości. O ile w przypadku gotowych mebli sklepowych ze stosunkowo pewnych źródeł otrzymujemy produkt sprawdzony, poddany najróżniejszym testom, tak w przypadku mebli na wymiar możemy mieć przykładowo do czynienia z okleinami niskiej jakości lub nietrwałym osprzętem. Rynek, wcześniej czy później, weryfikuje kompetencje poszczególnych dostawców, lecz decydując się na zakup mebli na zamówienie, warto z góry postawić na sprawdzoną firmę.


Meble kuchenne na wymiar lub szafa wnękowa to spełnienie marzeń niejednej gospodyni.


Decydując się na ich zakup, nie wolno jednak zapominać, że jest to:

  • decyzja na lata, bo ich demontaż jest utrudniony,
  • zobowiązanie, bo mebli do zabudowy nie zamontujemy tak po prostu w nowym miejscu zamieszkania,
  • utrudnienie w trakcie remontów,
  • większy wydatek w stosunku do rozwiązań sklepowych.

Jeśli nie jesteśmy więc pewni, czy za pięć lat nadal będziemy mieszkać w tym samym lokalu, lepiej postawić na niedrogie meble ze sklepu sieciowego.

 

Warto też przemyśleć, czy decydowanie się na najtańszy wariant przykładowego umeblowania do kuchni ma na pewno sens. W cenie do 1000 zł/m2 nie otrzymamy płyt drewnopodobnych renomowanych producentów ani akcesoriów meblowych z wieczystą gwarancją. Możliwe więc, że po jakimś czasie będziemy musieli ponieść dodatkowe koszty z tytułu wymiany zmatowiałej folii lub zacinających się prowadnic.

 

Przy okazji dyskusji na temat najpopularniejszych szaf i kuchni pod zabudowę, nie można nie wspomnieć o meblach wolnostojących, wykonywanych przez zakłady stolarskie na zamówienie. Mowa tu m.in. o łóżkach, szafkach łazienkowych, stolikach RTV etc. Zważywszy, że są one przygotowywane w myśl wytycznych klienta, a ich cena bywa częstokroć porównywalna do cen mebli sklepowych, w tym określonym przypadku trudno dopatrzyć się jakichkolwiek niekorzyści. Jedyne, na co oczywiście należy zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu to reputacja sprzedawcy.

Kupić czy nie kupić? Co z meblami pod wymiar?

Reasumując, meble do zabudowy mają znacznie więcej zalet niż wad, ale nie są też produktem dla każdego. Mogą w nich z pewnością zagustować osoby o unormowanej sytuacji mieszkaniowej, którym leży na sercu jak najlepsze zagospodarowanie przestrzeni. Również ci zainteresowani unikatowym designem nie przejdą obok nich obojętnie.

 

Z kolei wolnostojące meble dedykowane to rozwiązanie nowoczesne, zwiększające zakres możliwości aranżacji dowolnego wnętrza. Zakup takiego umeblowania oznacza zarówno większy komfort, jak i indywidualny styl, którego nie jest w stanie nam zaoferować żaden tradycyjny sklep.


Dziękując za uwagę, zapraszamy do ponownych odwiedzin na naszym blogu. Już wkrótce będziemy rozstrzygać kwestię najbardziej korzystnych konfiguracji szaf wnękowych.

Wstecz