4 pomysły na układ szafy wnękowej

05.12
4 pomysły na układ szafy wnękowej

Czy to standardowa szafa wnękowa w zabudowie szkieletowej, czy szafa przesuwna z pełnymi bokami, każda powinna być jak najlepiej rozplanowana pod kątem zagospodarowania wnętrza. Na jaki wariant się zdecydować, aby cieszyć się wygodą i uniknąć późniejszych przeróbek? Poniżej zamieszamy garść podpowiedzi.

Szafa pod zabudowę na miarę potrzeb

To właśnie potrzeby – nie estetyka czy dodatkowe wyposażenie – powinny w pierwszej kolejności decydować o wybranym układzie szafy. Jeśli mamy absolutną pewność, że prócz przykładowych ubrań i butów nie będziemy w niej umieszczać żadnych skrzynek z narzędziami albo pudełek po zabawkach, możemy się zdecydować na typową garderobę. Jeśli znów zamierzamy umieszczać w naszej szafie przesuwnej sprzęty i artykuły najróżniejszej maści, z pewnością potrzebujemy układu względnie uniwersalnego. Zakup szafy na wymiar to decyzja na lata, dlatego warto ją dobrze przemyśleć. Na etapie planowania można też skorzystać z darmowych konfiguratorów, łatwo dostępnych w sieci – dzięki nim prościej będzie zwizualizować wspomniane na wstępie potrzeby.


Istnieje jednak kilka najbardziej popularnych wariacji na temat wnętrza szaf wnękowych. Na potrzeby naszego krótkiego poradnika weźmiemy pod uwagę szafy o zróżnicowanej szerokości oraz o uśrednionej wysokości (250 cm) i głębokości (65 cm). 250 cm to wysokość przeciętnego polskiego mieszkania natomiast głębokość 65 cm pozwala na umieszczenie w szafie ubrań wieszanych pod standardowym kątem.

1. Szafa do zabudowy o szerokości 100 cm

Im mniejszą ilością miejsca dysponujemy, tym ostrożniej musimy przebyć proces planowania. Przestrzeń zabudowy o szerokości 100 cm będzie najczęściej oznaczała typową wnękę, którą zamaskujemy dwoma skrzydłami drzwi przesuwnych lub uchylnych. W ostatnim przypadku należy jednak pamiętać, że zapewniając sobie lepszy dostęp do wnętrza szafy, rezygnujemy jednocześnie z części przestrzeni użytkowej całego pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem dla niewielkich szaf wnękowych są również drzwi składane.


Dla zachowania względnej uniwersalności, proponujemy następujący układ trzyczęściowy:
a) pawlacz na całej szerokości szafy,
b) komora przeznaczona na krótkie ubrania wiszące (ok. 110 cm), poniżej półki (np. na obuwie),
c) półki o zróżnicowanej wysokości (mogą być z pionowymi separatorami), poniżej szuflady lub wysuwane kosze, gdzie zmieszczą się zarówno narzędzia, jak i typowe artykuły gospodarstwa domowego.

2. Szafa na zamówienie o szerokości 200 cm

Choć nadal nie mówimy tu o dużych wymiarach, 200 cm szerokości pozwala na dobór znacznie ciekawszego układu wnętrza. Wzrasta również możliwa do zastosowania ilość frontów, jednak pod tym względem nadal powinniśmy się przede wszystkim kierować względami praktycznymi. Szafa przesuwna z czterema skrzydłami drzwi z pewnością będzie wyglądać efektownie, ale może nie być wystarczająco funkcjonalna.


Oto proponowany przez nas układ wnętrza:
a) półki na całej wysokości pierwszej komory, przynajmniej dwie z nich powinny uwzględniać możliwość przechowywania przedmiotów o większych gabarytach,
b) komora z centralnie umieszczonym drążkiem na dłuższe (ok. 170 cm) i krótsze ubrania,
c) drążek na krótkie ubrania i w zależności od preferencji, szuflady lub przestrzeń gospodarcza (np. na odkurzacz).

3. Szafa na wymiar o szerokości 300 cm i więcej

Wielkość rzędu 3 m to opcja idealna dla uzyskania możliwie uniwersalnej szafy wnękowej, w której pomieszczą się ubrania, artykuły gospodarstwa domowego, jak i narzędzia.


Szerokość standardowych szuflad zawiera się w przedziale 40 – 60 cm i możemy się nią śmiało kierować w momencie wyznaczania podziału wnętrza, w tym przypadku asymetrycznego:
a) szersza komora z drążkami na krótkie i długie ubrania wiszące oraz wieszakami na spodnie i krawaty,
b) węższa komora z półkami na odzież, poniżej których znajdą się płytkie i głębokie szuflady (bielizna, skarpety),
c) szersza komora, z dwoma rzędami górnych półek, poniżej podzielona pionowym separatorem:
- pierwsza część to system półek na środki czystości i kosmetyki, z powiększoną przestrzenią na samym dole (odkurzacz, wiaderka),
- druga część z jedną tylko półką, umieszczoną na wysokości ok. 160 cm – poniżej mogą trafić mopy, deska do prasowania etc.
d) półki na narzędzia o odpowiedniej wysokości, aby istniała możliwość wstawienia tam również skrzynek ze sprzętem w pionie, poniżej kosze lub szuflady na pomniejsze akcesoria montażowe.

4. Szafa dedykowana typu garderoba

W przypadku głębokich wnęk zabudowanych drzwiami przesuwnymi możliwości konfiguracji nie zawierają się tylko i wyłącznie w kategoriach przechowywania odzieży.


Przecież równie dobrze każda z trzech ścian może być przeznaczona dla innego typu dóbr:
a) jako że omawiane wnęki są najczęściej przyległe do pokoi, dla własnej wygody nie warto rezygnować z części garderobianej; wydzielona na te potrzeby przestrzeń powinna pozwolić na rozlokowanie wszystkich typów ubrań: od bielizny aż po suknie balowe, płaszcze i nakrycia głowy,
b) jeśli w pierwszej sekcji zabraknie miejsca na obuwie i torebki, mogą one trafić do kolejnej, gdzie znajdzie się również przestrzeń dla pościeli, obrusów i firan,
c) ostatnia sekcja będzie zazwyczaj pełnić rolę użytkową lub po prostu magazynową, gdzie trafią duże torby podróżne, śpiwory, pudełka z pamiątkami czy stare zabawki.

 

Na samej górze zawsze warto uwzględnić pawlacz, który pomieści sporo niewymiarowych pudełek czy rzadko używanych sprzętów.

Przedstawione przez nas realizacje jedynie w niewielkiej części prezentują bogactwo wyboru, przed jakim staje niedoszły nabywca szafy do zabudowy. Decydując o ostatecznym układzie jej wnętrza, musi on bowiem brać pod uwagę nie tylko stan obecny, ale i przyszły. Zbyt niskie półki ograniczą gabaryty przechowywanych dóbr, zbyt mała ilość szuflad spowoduje chaos wśród niewielkich sprzętów, zbyt krótkie drążki z wieszakami sprawią, że ubrania będą się regularnie gniotły. Na etapie sporządzania projektu radą mogą jednak służyć specjaliści od mebli spersonalizowanych, którzy wskażą najbardziej praktyczne rozwiązania.


W naszej kolejnej publikacji rozważymy, czy warto kupować meble na zamówienie do biura. Zapraszamy do ponownych odwiedzin i do kontaktu.

Wstecz