5 stylów mebli łazienkowych, na które warto zwrócić uwagę

21.12
5 stylów mebli łazienkowych, na które warto zwrócić uwagę

Obecnie istnieje kilka najpopularniejszych stylów mebli łazienkowych, które zdominowały większość współczesnych rynków. Klasyka, modernizm, minimalizm – to wszystko można znaleźć w pierwszym lepszym sklepie meblowym. Co jednak, jeśli szukamy czegoś nieszablonowego, zupełnie spoza głównego nurtu? Już spieszymy z odpowiedziami!

Szafki łazienkowe w stylu marynistycznym

Jak sama nazwa wskazuje, nazwa stylu wywodzi się od wzorców marynarskich i ma przywodzić na myśl słoneczną aurę. Do jasnych wnętrz trafią więc lekkie meble, najczęściej bielone lub ratanowe. Ich uzupełnienie mogą stanowić wiklinowe kosze. Prosta, delikatna armatura nie może ciążyć ani przesadnie w stronę wzorców klasycznych, ani nowoczesnych – powinna być raczej neutralna. W marynistycznej łazience nie może także zabraknąć dodatków (np. ręczników, ozdobnych kafelków) koloru granatowego lub niebieskiego.

Umeblowanie łazienki w stylu egzotycznym

Określenie egzotyka pozostawia nam spore pole manewru. Egzotyka w łazience może się bowiem objawiać zarówno w stylu afrykańskim, indyjskim, haitańskim, jak i każdym innym, który odpowiada naszym upodobaniom. Przykładowe wnętrza afrykańskie to proste drewniane meble w naturalnych odcieniach. Szafki łazienkowe pod umywalkę to z kolei konstrukcje o niebanalnych kamiennych wykończeniach, nierzadko przyozdobione jaskrawymi mozaikami lub postarzaną armaturą. Cała aranżacja nie stroni od nasyconych barw, a dodatki w postaci ludycznych masek, drewnianych wazonów i glinianych pojemników na mydło dopełniają obrazu afrykańskiego wnętrza.

Szafki do łazienki w stylu zen

Styl znany w Japonii od kilkuset lat, w XX w. trafił też wreszcie pod nasze strzechy. Cechuje go uwielbienie dla prostoty oraz subtelnej harmonii. Meble łazienkowe to niezbędne minimum, które nie może wywierać negatywnego wpływu na ład duchowy zażywającego w ich otoczeniu kąpieli. Dominuje więc drewno (w tym bambus), kąty proste i absolutny brak zdobień. Podobnie funkcjonalny charakter musi mieć armatura. Ściany, wyłożone kafelkami lub pokryte farbami o stonowanych barwach (głównie beże i odcienie szarości), stanowią tło dla zdawkowych elementów przyrody – drzewek bonsai czy kompozycji kwiatowych.

Meble łazienkowe w stylu industrialnym

Powstały pod dachami amerykańskich obiektów poprzemysłowych w połowie XX w., styl industrialny przedarł się przebojem na rynki europejskie. Skoro ma być fabrycznie, będziemy mówić tutaj o surowych szafkach łazienkowych, stanowiących połączenie metalu i drewna. To ostatnie nie może się prezentować zresztą nazbyt subtelnie, aby nie zaburzyć charakteru wnętrza – pierwowzór stanowi w końcu umeblowanie typowo warsztatowe. Armatura nie stroni od ciemnych barw, podobnie zresztą jak podłogi, które mają kontrastować z jasnymi ścianami. Najodważniejsi mogą pokusić się również o aranżacje typowo fabryczne, z wyeksponowanymi cegłami. Obecnie część takich wizualizacji można znaleźć na zaplaczach magazynów, hal czy niektórych obiektach takich jak apteki. Meble apteczne, bywają czasami inspiracją dla takich styli.

Umeblowanie łazienkowe w stylu country

Choć jego nazwa może wskazywać na powiązania ze stylem rustykalnym, w istocie różnic jest więcej niż podobieństw. Tutaj mamy bowiem do czynienia ze wzorcem amerykańskim – stylem farmerskim we współczesnym wydaniu. Mieści on w sobie zarówno postarzane meble vintage, jak i proste bielone szafki, zbliżone stylowi prowansalskiemu. We wnętrzach country doskonale sprawdza się klasyczna armatura, z wolnostojącą wanną bez obudowy. Aranżacji dopełniają dodatki wykonane z drewna, którym częstokroć zdobi się również ściany oraz podłogi Najbardziej standardowa kolorystyka to jednak odcienie szarości i beżu.

Poszukując oryginalności w desingu stolarstwa

Poszukując niebanalnego umeblowania łazienkowego, warto kierować się nie tylko najbardziej popularnymi trendami, ale również rozwiązaniami niesztampowymi, których próżno szukać w większości domów. Być może meble do łazienki w stylu azjatyckim czy afrykańskim są trudniejsze do zdobycia, lecz ich walory estetyczne z pewnością wynagrodzą z nawiązką czas poświęcony na poszukiwania.


Przed dokonaniem ostatecznego wyboru, warto również przesłać zapytanie do profesjonalnego producenta mebli o koszt wytworzenia konkretnych egzemplarzy. Ceny unikatowych mebli w sklepach sięgają częstokroć zawrotnych kwot. Niewykluczone, że mebel wykonywany na zamówienie będzie od nich znacznie tańszy.


Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z następną publikacją, która rozwinie nieco szerzej tematykę mebli łazienkowych pod kątem dostępnych na rynku kategorii umywalek. Polecamy zapoznać się z naszymi realizacjami - tam znajdą Państwo wiele ciekawych pomysłów.

Wstecz