Wybór umywalki a meble do łazienki

27.12
Wybór umywalki a meble do łazienki

Umywalka – częstokroć to od niej wszystko się zaczyna. Jeśli w sklepie z armaturą zwróci naszą uwagę jakiś fantazyjny kształt lub ciekawy styl, dobieramy całe umeblowanie łazienkowe właśnie pod kątem tego jednego elementu. Jakie warianty możemy brać pod uwagę na etapie planowania nowej aranżacji?

Rodzaje umywalek a nowoczesna zabudowa

Jeszcze dwadzieścia lat temu do wyboru mieliśmy umywalki w każdym z możliwych kolorów, pod warunkiem, że był to kolor biały. Również bogactwo kształtów ograniczało się zazwyczaj do wariacji na temat prostokąta. Obecnie zarówno system montażu, jak i stylistyka potrafią wprawić w konsternację nawet osoby o ugruntowanej koncepcji zagospodarowania wnętrza łazienki. W takiej sytuacji, idealnie sprawdzają się meble pod wymiar.


Pod kątem instalacji wyróżniamy:

 • umywalki wiszące – czyli te najbardziej tradycyjne,
 • umywalki stojące – opierane na dedykowanych meblach lub wyposażone we własną podstawę,
 • umywalki nablatowe – gdzie powierzchnia odkładcza znajduje się ponad blatem,
 • umywalki półblatowe – tylko w części oparte na blacie,
 • umywalki podblatowe – składające się z samego naczynia wpuszczonego w blat,
 • umywalki meblowe – zintegrowane z konkretnymi szafkami podumywalkowymi.

Budowa, kształt i kolor - wszystko o meblach łazienkowych

Pod względem zastosowanych surowców, nadal prym wiodą tutaj umywalki ceramiczne, łączone zazwyczaj ze standardowymi szafkami łazienkowymi.


Jednak do głosu dochodzą też coraz częściej inne materiały:

 • kamień – idealny do wnętrz egzotycznych lub naturalnych,
 • metal – pasujący do stylu industrialnego lub glamour,
 • szkło – to między innymi high-tech lub orient,
 • drewno – np. styl rustykalny lub angielski,
 • tworzywa i konglomeraty – sprawdzą się wszędzie tam, gdzie klasyczna ceramika.

Kształty nowoczesnych umywalek wymykają się nagminnie matematycznej symetrii. Jeśli poszukujemy oryginalności, mamy do dyspozycji szeroki wachlarz opcji: od względnie uniwersalnych umywalek z pochyłym dnem, poprzez projekty przypominające w dużej mierze nawisy skalne, aż po umywalko-zjeżdżalnie z osobnym odpływem podłogowym. Koneserzy przyrody zagustują zapewne w umywalkach z naczyniem w kształcie muszli ślimaka, wielbiciele futurystyki mogą polubić umywalki podświetlane, zaś miłośnicy antyków nie przejdą obojętnie obok ozdobionych kwieciem umywalek wiktoriańskich. Słowem: jest w czym wybierać.

 

W całej tej mozaice różnorodności nie wolno również pominąć umywalek narożnych czy dwukomorowych, które doskonale sprawdzają się w łazienkach małżeńskich.

Meble łazienkowe do kompletu

Należy mieć świadomość, że im bardziej nietypową umywalkę wybierzemy, tym mniejsze pozostawimy sobie pole manewru w doborze aranżacji. Może się zdarzyć, że efektowna umywalka ze stali emaliowanej nie będzie się komponowała z żadnymi standardowymi meblami sklepowymi. W takim przypadku czeka nas żmudne przeglądanie ofert sklepów internetowych oraz znacznie większy wydatek, bo szafki łazienkowe utrzymane w mało popularnych stylach nie należą do tanich.


W takiej sytuacji dobrym pomysłem zdaje się być zamówienie spersonalizowanych mebli łazienkowych. Idąc tym tropem, otrzymamy produkt dedykowany wymiarom konkretnego pomieszczenia oraz szansę uzyskania atrakcyjnej ceny. Dlaczego? Gotowe meble orientalne czy choćby antyczne są z reguły wytwarzane z litego drewna, a my możemy przecież zlecić zastosowanie tańszych materiałów, takich jak płyty drewnopodobne, które nadal będą się prezentować bardzo efektownie.

 

Aby postawić przysłowiową kropkę nad i, w kolejnej publikacji przybliżymy tematykę wykonywania mebli na wymiar w zakładach stolarskich. Zapraszamy także do zapoznania się z naszą ofertą.

Wstecz