Meble na zamówienie, czyli stolarstwo w praktyce

31.12
Meble na zamówienie, czyli stolarstwo w praktyce

Wśród małych i średnich zakładów stolarstwa meblowego dominują obecnie dwie kategorie: manufaktury produkujące meble na wymiar oraz te zajmujące się wytwarzaniem mebli stylizowanych. Usługi stolarskie cieszą się w Polsce coraz większą popularnością, więc przyjrzyjmy się z bliska obu wspomnianym nurtom.

Meble na wymiar od stolarza

Cała historia rozpoczęła się od szaf robionych na wymiar jeszcze w latach 90. Później pojawiło się zapotrzebowanie na spersonalizowane meble kuchenne, które doskonale wpasowały się w niewielkie metraże osiedlowych mieszkań. A kiedy stwierdziliśmy już, że meble na zamówienie rzeczywiście się sprawdzają, zaczęliśmy sięgać po więcej.

 

Dzisiaj cenione zakłady stolarskie zapewniają klientom ofertę kompleksową, która prócz szaf wnękowych i zabudowy kuchennej uwzględnia wyposażenie całego domu:

  • meble do salonu: stoły, krzesła, szafki RTV, komody, witryny,
  • meble do sypialni: łóżka, szafki nocne, garderoby,
  • meble do łazienki: szafki podumywalkowe, toaletki, szafki wiszące,

To oczywiście przykłady najbardziej typowych mebli. Nierzadko stolarze obsługują również klientów biznesowych pod kątem umeblowania biurowego bądź sklepowego.


Choć wśród dostępnych materiałów można napotkać drewno, najczęściej wybór pada na płyty drewnopodobne – czy to laminowane, czy foliowane, czy też lakierowane. Jest to spowodowane znacząco niższą ceną względem surowca stanowiącego pierwowzór. Grono klientów decyduje się na akcesoria meblowe wysokiej jakości, dzięki czemu z pozoru budżetowe meble znacząco zyskują na długowieczności. Można więc powiedzieć, że meble na wymiar to rozsądny wybór za cenę niewiele odbiegającą od standardów sklepowych.

Manufaktura: meble stylizowane

Producenci stolarki zajmujący się wyrobem mebli stylizowanych działają zazwyczaj w dwóch kierunkach. Z jednej strony mówimy o produkcji mebli od A do Z, z drugiej o renowacji mebli zabytkowych.

 

W pierwszym przypadku podstawowym budulcem będzie oczywiście drewno, łączone z materiałami typowymi określonemu designowi (metale, kamień, nieco rzadziej tworzywa sztuczne).  Małe manufaktury stolarskie zwykły bazować na określonych zakresach wzorców – np. meble prowansalskie, angielskie i marynistyczne lub meble egotyczne i kolonialne. Dysponują one wprawdzie gotowym katalogiem produktów, ale nie stronią również od realizacji zamówień indywidualnych.

 

Druga tendencja opiera się w przeważającej mierze na poszukiwaniu okazji do zakupu zabytkowych mebli w jak najlepszej cenie. Po ich nabyciu przychodzi czas decyzji, w jakim kierunku ma zostać przeprowadzona renowacja: klasycznym czy modernistycznym. Obecnie mamy bowiem częstokroć do czynienia z adaptacją wiekowego umeblowania na potrzeby nowoczesnych trendów (mowa tu choćby o stylu vintage czy art déco). Kiedy mebel jest już gotowy do sprzedaży, jego zdjęcia trafiają do sieci, aby przyciągnąć potencjalnych nabywców.


Nie da się ukryć, że koszt zakupu drewnianych mebli stylizowanych nie jest niski. Renomowany zakład stolarski może wycenić proste indyjskie krzesło własnej produkcji na przeszło 600 zł, a witrynę kolonialną o szerokości 45 cm na 3500 zł. Jeszcze więcej zapłacimy za meble historyczne, o unikatowym rodowodzie – tutaj koszty zakupu pojedynczych mebli idą niekiedy w dziesiątki tysięcy złotych.

Indywidualizm w rozsądnej cenie - cecha mebli pod wymiar

Osoby pragnące odrobiny luksusu we własnych czterech ścianach, a nie dysponujące odpowiednio zasobnym portfelem, mają do wyboru jeszcze jedną opcję: stylizowane meble z płyt drewnopodobnych. Oczywiście nie każdy stolarz będzie w stanie zrealizować ich marzenia, ale zakłady o większym doświadczeniu z pewnością podejmą się wyzwania. Zważywszy na bogactwo możliwości zdobniczych (tu: m.in. fornirowanie), nawet stylistyka vintage zdaje się być w zasięgu ręki. Dlaczego więc nie skorzystać z profesjonalnych usług stolarskich w momencie odświeżania wystroju wnętrz?

Wstecz