Co robić, by meble kuchenne służyły nam długi czas

03.04
 Co robić, by meble kuchenne służyły nam długi czas

 Kuchnia to ważne pomieszczenie w każdym domu. Tutaj przygotowywane są i spożywane posiłki, często odbywają się w niej rodzinne dyskusje oraz podejmowane są ważne decyzje. Wiele czasu, wysiłku i pieniędzy kosztuje umeblowanie wymarzonej kuchni. Meble kuchenne, jakie tworzymy dla naszych Klientów, wykonane są z trwałych materiałów.

 

Jednak by służyły długie lata, należy odpowiednio o nie dbać. Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych porad dotyczących pielęgnacji, użytkowania oraz konserwacji blatów, szafek i innych kuchennych powierzchni.

Meble kuchenne nie lubią wilgoci

 

W pomieszczeniach takich jak kuchnia, meble narażone są na wiele czynników, które mogą im zaszkodzić lub znacząco wpłynąć na ich estetyczny wygląd. Jednym z najczęściej wymienianych jest wilgoć. W czasie przyrządzania potraw, zmywania lub sprzątania meble kuchenne mają kontakt z wodą. Nasze meble na wymiar wykonane są z wysokiej jakości materiałów, odpornych na działanie wilgoci, jednak warto o nie zadbać, by jak najdłużej zachowały swoją funkcjonalność oraz walory wizualne.

Bardzo ważna jest z tego względu odpowiednia wentylacja pomieszczenia. W większości kuchni do wentylowania pomieszczenia używa się:

 

• okna – najbardziej naturalny sposób wentylacji,

• okapu kuchennego – odprowadza nadmiar wilgoci w postaci pary wodnej,

• kratki wentylacyjnej – często niedoceniany element domowego systemu wentylacyjnego.

 

Zarówno okap kuchenny, jak i kratki wentylacyjne muszą być sprawne. Te ostatnie mają tendencję do zatykania się, więc trzeba regularnie je czyścić, by prawidłowo spełniały swoją funkcję.

 

Okap kuchenny powinien być uruchamiany zawsze wtedy, gdy w kuchni pojawia się duża ilość pary. 

 

Kontakt z wodą na cenzurowanym

 

Uchylenie lub otworzenie okna może mieć zbawienny wpływ na kondycję, w jakiej znajdują się nasze meble kuchenne. Stały dopływ świeżego powietrza znacząco eliminuje występowanie wilgoci oraz jest korzystny dla naszego samopoczucia podczas przygotowania potraw.

 

Oferowane przez nas meble pod wymiar są bardzo dobrze zabezpieczone przed szkodami, jakie może wyrządzić rozlana woda, jednak nie warto pozwalać, by przez długi czas utrzymywała się na powierzchni mebli kuchennych. Należy ją ścierać natychmiast, za pomocą chłonnej szmatki lub ręcznika papierowego.

Urządzenia kuchenne takie jak lodówki, piekarniki lub zmywarki także mogą być źródłem niechcianej wilgoci. Dlatego należy je utrzymywać w dobrym stanie technicznym i nie otwierać zaraz po zakończeniu pieczenia lub zmywania, lecz odczekać kilka minut, by para wodna w naturalny sposób się rozeszła.

Blaty kuchenne traktujmy delikatnie

 

Produkowane przez nas meble na wymiar posiadają odporne na wysoką temperaturę oraz wszelkiego rodzaju zarysowania blaty kuchenne. Nie oznacza to jednak, że są one niezniszczalne. Nic się nie stanie, gdy postawimy na nich szklankę z gorąca herbatą lub talerz ciepłej zupy. Natomiast różnego rodzaju metalowe naczynia, takie jak patelnie lub garnki zalecamy stawiać na specjalnych podkładkach drewnianych, lub silikonowych.

 

Podczas przygotowywania potrawy, wszelkie krojenie, ubijania oraz inne sposoby obróbki żywności powinno się wykonywać na deskach do lub podkładkach. Pomimo zabezpieczeń, jakie stosujemy podczas produkcji mebli kuchennych, warto zachować ostrożność. Trudno bowiem usunąć rysy lub odpryski powstałe w wyniku np. uderzenia tłuczkiem do mięsa.

 

Czym myć i pielęgnować meble kuchenne

 

Do czyszczenia powierzchni szafek oraz blatów kuchennych najlepiej jest stosować środki myjące rozpuszczalne w wodzie, bez dodatków chemikaliów oraz ostrych substancji czyszczących. Nakładamy je przy pomocy miękkich ściereczek, nigdy nie stosujemy szorstkich gąbek lub drucianych myjek, ponieważ mogą one nieodwracalnie uszkodzić powierzchnię.

 

Meble kuchenne należy czyścić często, na bieżąco usuwając świeże zabrudzenia. W ten sposób zadbamy nie tylko o estetyczny wygląd, ale i o doskonały stan szafek i blatów.

 

 

Wstecz