Czy warto kupować dedykowane meble biurowe?

09.12
 Czy warto kupować dedykowane meble biurowe?

Zakup nowych mebli do biura to poważna inwestycja, która niesie wraz z sobą konsekwencje. Wygląd mebli decyduje o wizerunku firmy, a wygoda ich użytkowania potrafi przyczynić się do większej wydajności kadry pracowniczej. Czy warto więc zapłacić trochę więcej za meble biurowe wykonane na indywidualne zamówienie?

Design mebli biurowych

Istnieje wiele trendów dotyczących umeblowania nowoczesnych biur, lecz obecnie większość z nich oscyluje wokół tradycyjnej prostoty, minimalizmu lub futurystyki. Pierwsza kategoria jest zwykle zarezerwowana dla firm, gdzie zachodni styl zarządzania albo nie znalazł poklasku, albo też nie został jeszcze wdrożony. Mamy tam najczęściej do czynienia z klasycznym podziałem na pomieszczenia biurowe, w których ulokowani są pracownicy poszczególnych działów. Podobną organizację przestrzeni biurowej znajdziemy w większości urzędów o mocno zawężonym obszarze obsługi klienta.


Zarówno druga, jak i trzecia kategoria stylistyczna dotyczy przede wszystkim biur ze wspólną przestrzenią roboczą (typu open space lub podzieloną na boksy). Dużą wagę do nowoczesnego designu mebli zwykli też przywiązywać decydenci z firm działających w konkretnych obszarach rynku (np. IT, telekomunikacja) lub ci podążający za trendami wizerunkowymi.


O tym, jak wiele czynników ma wpływ na sposób postrzegania marki napisano już niezliczoną ilość publikacji marketingowych. Wśród nich rezerwowano niezmiennie istotne miejsce dla prezencji pracowników oraz wyglądu samego miejsca ich zatrudnienia. Stąd właśnie w Polsce coraz częściej obserwujemy powstawanie biur w stylu modernistycznym, dalece odbiegającym od naszych tradycyjnych, niekoniecznie najlepszych wzorców.

 

Na dostępność mebli nowoczesnych lub po prostu obdarzonych oryginalną stylistyką nie sposób narzekać. Ich szeroką ofertę można znaleźć zarówno w każdym dobrze wyposażonym sklepie, jak i u producentów zajmujących się wytwarzaniem mebli biurowych na wymiar.

Jakość mebli ma znaczenie

Duża część mebli do biur oferowanych klientom biznesowym w sklepach (zwłaszcza internetowych) nie może się poszczycić szczególną trwałością. Niestety zestawienie atrakcyjnego wyglądu i niskiej ceny przyciąga kolejnych nabywców, nawet jeśli ci pierwsi, po zakupie pięciu rozchwianych foteli biurowych, już więcej nie kuszą się na podobne "okazje".

 

Decydując się zatem na zakup umeblowania do biura, przede wszystkim musimy się kierować względami praktycznymi, tzn. jakością materiałów, spełnianiem norm ISO, warunkami gwarancji. Dopiero później do głosu powinna dojść estetyka, a na samym końcu cena. W przeciwnym wypadku nabędziemy najprawdopodobniej "produkt o krótkim terminie przydatności".


Najczęstsze bolączki niskobudżetowego umeblowania to:

  • wykrzywiające się plastikowe nogi szaf,
  • szybko wycierające się tapicerki siedzisk,
  • pękające zawiasy,
  • blokujące się prowadnice,
  • matowiejące blaty i fronty szaf,
  • zacinające się systemy regulacji wysokości foteli obrotowych.

Mowa tu oczywiście o najbardziej typowych przykładach – w miarę upływu czas niedogodności związanych z użytkowaniem słabej jakości z pewnością będzie przybywać. Podsumowując, aby nabyć długowieczne meble do biura, nie możemy zanadto oszczędzać. A jeśli już wykluczymy wszystkie warianty niskobudżetowe, pozostaje pytanie: standardowo czy z wykorzystaniem mebli na wymiar?

Idealne meble biurowe - to także te na wymiar

Zważywszy, że meble do biura na zamówienie oznaczają nie tylko oryginalny design, ale także lepsze zagospodarowanie przestrzeni, przed podjęciem ostatecznej decyzji warto dokonać szczegółowej kalkulacji. W większości biur spotykamy tradycyjne szafy lub regały, lecz równie dobrze w takich miejscach mogą się sprawdzić nowoczesne szafy na wymiar, które są na tyle pojemne, że z powodzeniem zastąpią większość mebli pojedynczego gabinetu. Koszt zakupu podstawowego zestawu do niewielkiego pomieszczenia biurowego będzie porównywalny z kosztem wstawienia tam zamykanej szafy przesuwnej. Zważywszy na charakter mebla, do zagospodarowania będziemy mieli znacznie większą przestrzeń. Dzięki temu prawdopodobieństwo konieczności zakupu kolejnych szafek i regałów w miarę rozwoju firmy spadnie do minimum.


Wybierając sklepowe meble do biur, bazujemy tylko i wyłącznie na konkretnym katalogu gotowych produktów, podczas gdy meble biurowe na indywidualne zamówienie to nieskończony wachlarz opcji desingerskich. Dodatkowy atut stanowi tutaj posiadanie wpływu na dobór materiałów do produkcji mebli. Renomowani producenci mebli na zamówienie mają w zwyczaju konstruować swoje projekty w oparciu o wysokiej jakości komponenty, jednak ich charakterystyka może się nieco różnić. Np. lakierowane czy akrylowe płyty drewnopodobne prezentują się bardzo efektownie, ale stosunkowo łatwo ulegają zarysowaniu, natomiast płyty oklejane folią PVC są mało odporne na wilgoć i wysokie temperatury. W momencie zakupu zarówno mebli biurowych na wymiar, jak i standardowych – sklepowych należy wziąć pod uwagę wszystkie te szczegóły.

Propozycja dystrybutorów mebli standardowych i wytwórców mebli biurowych dedykowanych jest pozornie bardzo podobna: biurka, szafy, regały, komody, witryny etc. Dopiero przy bliższym zapoznaniu można ocenić, który wariant jest tak naprawdę godny uwagi. W biurach o ustawnych pomieszczeniach i niewielkich zasobach dokumentacji powinny sprawdzić się meble ze sklepu o uniwersalnych wymiarach.

 

Z kolei tam, gdzie przestrzeni nie jest za dużo, a nadmiar segregatorów zaczyna powoli odbijać się na jakości pracy, biurowe meble na zamówienie będą jak znalazł. Meble te to także doskonała propozycja dla wszystkich miłośników estetyki w praktycznym wydaniu.


Nasz kolejny wpis skupi się wokół tematyki mebli dedykowanych sypialni. Już teraz serdecznie zapraszamy do lektury oraz do kontaktu.

Wstecz