Kupujemy wygodne meble do sypialni

13.12
Kupujemy wygodne meble do sypialni

Jeśli twardy skórzany fotel salonowy można jeszcze jakoś znieść ze względu na walory estetyczne, tak sypialnia nie powinna być polem dla niezdrowych kompromisów. Umeblowanie w sypialni musi zapewniać odpowiednią jakość wypoczynku, a dopiero później wyglądać. Jak zatem umeblować sypialnię, aby było wygodnie?

Właściwe meble na właściwym miejscu

W pierwszej kolejności należy tak rozplanować ustawienie umeblowania, aby sypialnia nie straciła na funkcjonalności. W tym celu najlepiej sporządzić prosty plan, gdzie zostaną uwzględnione wszystkie niezbędne elementy.

Poniżej prezentujemy kilka złotych zasad aranżacji mebli w sypialni:

  1. Planowanie rozpoczynamy od umiejscowienia w przestrzeni łóżka – dopiero później niejako dopasowujemy do niego pozostałe meble (od największego, do najmniejszego).
  2. Łóżko powinno być ustawione przy ścianie naprzeciw drzwi lub przy tej najdłuższej, pozbawionej okien. W przypadku małych sypialni będziemy najprawdopodobniej zmuszeni odstąpić od wspomnianej zasady, jednak decydując się na sypianie z oknem nad głową, musimy pamiętać o jego odpowiednim uszczelnieniu.
  3. Jeśli z naszego łóżka sypialnianego będą korzystały dwie osoby, należy zadbać o pozostawienie choćby niewielkiej przestrzeni po jego obu stronach. Wzdłużne schodzenie z łóżka potrafi być na dłuższą metę męczące.
  4. Ustawienie mebli nie może utrudniać dostępu do okien lub drzwi. Kreśląc plany, należy też pamiętać o pozostawieniu wolnej przestrzeni na wygodne otwieranie komódek czy szaf.
  5. Meble nie mogą zastawiać włączników i gniazdek, z których zamierzamy często korzystać. Jeśli układ instalacji elektrycznej nie do końca zgadza się z naszym planem, należy dokonać zmian jeszcze przed zakupem mebli.

Wygodne meble do sypialni

Skoro kwestię planów mamy już za sobą, omówmy pokrótce charakterystykę najbardziej popularnych sypialnianych mebli:


1. Łóżko - minimalna przestrzeń dla jednej osoby wynosi 70 cm, więc w przypadku łóżek małżeńskich będziemy mówić o 140 cm. Oczywiście im więcej, tym lepiej – 160 cm to najczęściej spotykany standard, natomiast rozmiar 180 cm zapewnia już możliwość zastosowania dwóch odrębnych materacy. Dopasowując z kolei łóżko do wzrostu, musimy dodać do niego przynajmniej 20 cm (czyli np. 200 cm dla osoby mierzącej 180 cm).
Twardość materaca dopasowujemy głównie do wagi:

  • H1 – poniżej 60 kg,
  • H2 – 60 – 80 kg,
  • H3 – 80 – 100 kg,
  • H4 – powyżej 100 kg.

Istnieją również kombinacje twardości (np. H1/H2) – przy ich dobieraniu powinniśmy się także kierować naszą pozycją w trakcie snu. Jeśli zwykliśmy sypiać na plecach, dla naszego kręgosłupa lepszy bardziej materac o większej skali twardości. Jeśli znów sypiamy na boku, wybierzmy materac miękki, który dopasuje się do ramion i bioder.


2. Komoda – o popularności tego mebla zadecydowało jego szerokie zastosowanie. W sypialniach służy zazwyczaj za przechowalnię pościeli, ręczników, drobnej garderoby, kosmetyków czy biżuterii. Niekiedy bywa też zintegrowany z toaletką. Kupując komodę do sypialni, tradycyjnie bierzmy pod uwagę kubaturę – modele niskie i szerokie sprawdzą się w większych pomieszczeniach, natomiast wysokie i wąskie w pomieszczeniach o niewielkich wymiarach.


3. Szafka nocna – jeśli mamy do czynienia z łóżkiem małżeńskim, dla własnej wygody warto wyposażyć się w dwie szafki, stojące po obu jego stronach. Ich wysokość powinna odpowiadać wysokości materaca, a kształt zależeć od potrzeb. Niektórzy traktują szafki nocne jedynie jako podstawki pod lampkę czy budzik, inni potrzebują kilku szuflad na okulary, książki, lekarstwa czy telefony.

To najbardziej podstawowy wariant umeblowania, często uzupełniany o lampy stojące, krzesła, biurka czy stoliki. Wszystko jest tutaj uzależnione od ilości wolnej przestrzeni, którą można zresztą o wiele łatwiej zagospodarować za sprawą mebli na wymiar przeznaczonych do sypialni. Zwłaszcza w starym budownictwie, gdzie miejsca jest jak na lekarstwo, meble dedykowane konkretnemu pomieszczeniu zdają się być dobrym pomysłem.


Dziękujemy za uwagę i zapraszamy do ponownych odwiedzin. W naszym kolejnym artykule rozwiniemy zagadnienie konkretnych stylów mebli sypialnianych. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi już gotowymi realizacjami. Może tam znajdą Państwo nowe inspiracje?

Wstecz